УЛИЦА НА КОШМАРИТЕ

NIGHTMARE ALLEY

режија: Гиљермо дел Торо
улоги: Бредли Купер, Кејт Бланшет, Вилем Дефо, Руни Мара, Тони Колет

премиера: 27.1.2022
времетраење: 150′
земја: САД, Мексико
жанр: Криминалистички, драма, трилер

Заводлива мистерија, мал дискретен пиштол сокриен од внатрешната страна на беж-мантилот, кармин со гримизно црвена боја, детективски шешири и костими од златното доба на Холивуд.
Во 40-тите години од минатиот век, пропаднатиот Стентон Карлајл се зближува со една гатачка и нејзиниот маж магионичар на еден патувачки карневал. Користејќи го новостекнатото знаење на манипулатор, Карлајл го гради својот успех мамејќи ги богатите. Надевајќи се на голем успех од неговата следна измама, тој крои план да измами опасен тајкун со помош на една мистериозна психијатарка, која е можеби најопасниот противник што некогаш го имал.


*Не се препорачува за лица под 16 години, потребен е надзор од родител или старател