ТОП ГАН: МАВЕРИК

TOP GUN MAVERICK

режија: Џозеф Козински
улоги: Том Круз, Мајлс Телер, Џенифер Конели, Вал Килмер, Џон Хам

премиера: 26.5.2022
времетраење: 131′
земја: САД
жанр: Акција, драма

По повеќе од триесет години служба како еден од најдобрите пилоти на морнарицата, Пит Маверик Мичел (Том Круз) започнува да обучува одред на млади пилоти на Топ Ган. Работејќи на мисија каква што сѐ уште ниту еден пилот нема доживеано, Маверик се сретнува со Бредли Бредшо (Мајлс Телер), синот на неговиот најдобар другар, пилотот Ник Бредшо Гус. Соочувајќи се со неизвесноста на иднината и духовите од своето минато, Пит Мичел се вовлекува во судир со своите најдлабоки стравови, кои ќе кулминираат со мисијата, која бара конечна жртва од оние што ќе бидат избрани да полетаат.


*Не се препорачува за лица под 12 години, потребен е надзор од родител или старател