ШАНГ ЧИ И ЛЕГЕНДАТА ЗА ДЕСЕТТЕ ПРСТЕНИ

SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS

режија: Destin Daniel Cretton
улоги: Simu Liu, Awkwafina, Tony Chiu-Wai Leung, Michelle Yeoh, Florian Munteanu

премиера: 2.9.2021
времетраење: 132′
земја: САД, Австралија
жанр: Акција, авантура, фантастика

Шанг Чи и легендата за десетте прстени е најновиот суперхеројски американски филм базиран на уште еден лик на Марвел, продуциран од студиото Марвел и дистрибуиран од студиото на Волт Дизни.
Шанг Чи е млад суперхерој што тргнува на невидено патување на кое мора да се соочи со минатото за кое мислел дека го остави зад себе. Неговото патување е раскажано со спектакуларниот потпис на MCU и неверојатни акциони сцени, како и мултикултурна екипа и приказна со која може да се идентификувате.


*Не се препорачува за лица под 12 години, потребен е надзор од родител или старател