ПРИТАЕНО ЗЛО: РАКУН СИТИ

RESIDENT EVIL: WELCOME TO RACCOON CITY

режија: Johannes Roberts
улоги: Kaya Scodelario, Robbie Amell, Hannah John-Kamen, Avan Jogia, Neal McDonough

премиера: 9.12.2021
времетраење: 107′
земја: Германија, Канада, САД
жанр: Акција, хорор, научна фантастика

Во новото продолжение на мегапопуларната франшиза, некогашниот дом на фармацевтската гигантска корпорација, Ракун град денес е град пред умирање. Егзодусот на фирмата го опустошува градот, а големото зло бдее под површината. Кога злото ќе се ослободи, група преживеани мора заедно да работи на откривање на вистината зад корпорацијата и да ја преживее ноќта.


*Не се препорачува за лица под 16 години, потребен е надзор од родител или старател