ПРИКАЗНА ОД ЗАПАДНАТА СТРАНА

WEST SIDE STORY

режија: Steven Spielberg
улоги: Ansel Elgort, Rachel Zegler, Rita Moreno, Corey Stoll, Bryan D’Arcy James

премиера: 9.12.2021
времетраење: 156′
земја: САД
жанр: Криминалистички, драма, музички

Најпознатиот мјузикл на сите времиња повторно оживува под режијата на еден од најпознатите, најнаградуваните и најпочитувани филмаџии, тројниот оскаровец, Стивен Спилберг.
Адаптацијата на култниот мјузикл всушност е модерна адаптација на Шекспировата трагедија „Ромео и Јулија“ по улиците на Њујорк, а ни ја носи приказната за љубовта и за ривалството на две тинејџерски банди од различно етничко потекло.


*Не се препорачува за лица под 12 години, потребен е надзор од родител или старател