НОЌ НА ВЕШТЕРКИТЕ: КРАЈ

HALLOWEEN ENDS

режија: Дејвид Гордон Грин
улоги: Џејми Ли Кертис, Енди Матичак, Џејмс Џад Кортни, Вил Патон, Роан Кемпбел, Кајл Ричардс

премиера: 13.10.2022
времетраење: 111`
земја: САД
жанр: Хорор, трилер

4 години од последните настани за Ноќта на вештерките, Лори живее заедно со својата внука Алисон и завршува со пишувањето на своите мемоари. Мајкл Маерс од тогаш не е забележан. Лори, после толку декади живеење во сенка на ужасите на својот брат, конечно одлучи да се ослободи себеси од стравот и бесот и да го прегрне животот во целост. Но кога младиот Кори Канингем е обвинет за убиство на мало момче кое го чувал како бејбиситер, повторно се распалува цела каскада од насилства и терор кои ќе ја натераат Лори финално, засекогаш да се конфронтира со злото кое не може да го контролира.


*Не се препорачува за лица под 16 години, потребен е надзор од родител или старател