ЛУКА

LUCA

режија: Enrico Casarosa
улоги: Jacob Tremblay, Jack Dylan Grazer, Emma Berman, Saverio Raimondo

премиера: 26.6.2021
времетраење: 95′
земја: САД
жанр: Анимиран, авантура, комедија

Сместен во еден од преубавите приморски градови на италијанската ривиера, Дизниевиот анимиран филм „Лука“ ни ја носи прикзната за едно младо момче, кое поминува незаборавно лето исполнето со џелато, паста и бескрајни возења со скутерот. Лука ги дели авантурите со својот нов другар, но нивната забава ќе биде загрозена од една добро чувана тајна: морските чудовишта од другиот свет, скриени длабоко под површината на водата.


*Наменето за целата публика