ДИНА

DUNE

режија: Denis Villeneuve
улоги: Rebecca Ferguson, Timothée Chalamet, Jason Momoa, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Javier Bardem

премиера: 21.10.2021
времетраење: 155′
земја: САД, Канада
жанр: Акција, авантура, драма

Адаптација на научно-фантастичниот класик на Френк Херберт, претходно режиран од Дејвид Линч, во 1984.
Приказната го следи Пол, сјајното и талентирано момче, родено за големи нешта. Тој ќе мора да отпатува на најопасната планета во вселената за да ја спаси иднината на своето семејство, на својот народ. Наскоро ќе се најде сред судир за ексклузивна дистрибуција на најценетиот ресурс што постои, највредниот елемент во целата галаксија, кој се наоѓа само на Аракис. Тоа е тајната за откривањето на најголемиот потенцијал на човекот, а можат да го преживеат само тие што ќе го победат сопствениот страв.


*Не се препорачува за лица под 12 години, потребен е надзор од родител или старател