АМСТЕРДАМ

AMSTERDAM

режија: Дејвид О. Расел
улоги: Кристијан Бејл, Марго Роби, Џон Дејвид Вашингтон, Алесандро Нивола, Ања Тејлор-Џој, Крис Рок, Мајк Маерс, Тејлор Свифт, Рами Малек, Зои Салдана, Роберт Де Ниро

премиера: 20.10.2022
времетраење: 134`
земја: САД
жанр: Комедија, драма, историски, мистерија

Оскаровецот Кристијан Бејл, двоструко номинираната Марго Роби, како и многу други познати холивудски имиња глумат во новиот филм на еден од најдобриоте сценаристи и режисери Дејвид О. Расел. Сместена во 30-те, оваа фасцинантна приказна успева брилијантно да ги испреплете фикцијата и историските факти за една од најшокантните завери во историјата на САД.


*Не се препорачува за лица под 16 години, потребен е надзор од родител или старател