РОКЕТМЕН

ROCKETMAN

режија: Dexter Fletcher
улоги: Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden, Bryce Dallas Howard

премиера: 30.5.2019
времетраење: 121′
земја: В.Британија, САД
жанр: Биографски, драма, музички

Филмот претставува епска музичка фантазија за неверојатната приказна за Елтон Џон, следејќи ја фантастичната трансформација на срамежливиот пијанист во светска ѕвезда.
Оваа инспиративна приказна зборува за тоа како едно момче од мало гратче станува икона на поп културата. Во филмот ќе чуеме некои од најпознатите песни на Елтон.