НИЕ

US

режија: Jordan Peele
улоги: Lupita Nyong’o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker

премиера: 28.3.2019
времетраење: 116′
земја: САД
жанр: Хорор, трилер

Филмот е сместен во сегашноста, на легендарниот брег на Северна Калифорнија. Една жена се враќа покрај морето каде што пораснала, но сега со мажот и двете деца, за да поминат семеен, идиличен одмор. Прогонета од необјасниви и неразјасниви трауми од минатото и од низа морничави случајности, таа чувствува дека паранојата достигнува максимум и дека нешто навистина лошо му се заканува на нејзиното семејство.