АЛАДИН

ALADDIN

режија: Guy Ritchie
улоги: Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott, Marwan Kenzari

премиера: 23.5.2019
времетраење: 128′
земја: САД
жанр: Авантура, комедија, семеен

Возбудлива приказна за младиот и шармантен Аладин, кој скоро целиот живот го поминува на улица, храбрата и одлучна принцеза Јасмин и Духот од лампата, кој може да биде главен во одредувањето на нивните судбини.
Филмот е сниман во студија во Лондон, како и во делови на преубавата јорданска пустина.