МЕЧЕТО ПАДИНГТОН 2

PADDINGTON 2

paddington_poster

режија: Paul King
улоги: Hugh Grant, Brendan Gleeson, Hugh Bonneville, Sally Hawkins

премиера: 7.12.2017
времетраење: 103′
земја: В. Британија, Франција, САД
жанр: Анимиран, авантура, комедија

Омилениот лик на култната англиска серија сликовници, мечето Падингтон се враќа на големото платно со нови авантури. Сега, кога мечето Падингтон среќно се сместило кај семејството Браун, како рамноправен член на заедницата, шири радост и љубов каде и да оди. Во потрага за совршен роденденски подарок за стотиот роденден на својата сакана тетка Луси, Падингтон налетува на една совршена книга во антикварница, но ќе мора да заврши неколку работи за да може да ја купи. Но, кога ќе открие дека книгата е украдена, Падингтон и Браунси ќе мора да тргнат во потрага по крадецот.