ЛОГАН

LOGAN

режија: James Mangold
улоги: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen, Boyd Holbrook

премиера: 2.3.2017
времетраење: 137′
земја: САД
жанр: Акција, драма, научна фантастика

Дејството на филмот се случува во иднината, во 2024 година. Логан и професорот Чарлс Ксавиер мора да се помират со исчезнувањето на Икс-мен, корпорацискиот лидер Натаниел Есекс, кој го води светот во пропаст, со одземањето на моќта за регенерирање на Логан и алцхајмеровата болест на професорот. Логан ќе мора да го победи Натаниел Есекс со помош на малечката Лаура, женскиот клон на Волверин.