КРУГ

THE CIRCLE

режија: James Ponsoldt
улоги: Emma Watson, Tom Hanks, John Boyega, Bill Paxton

премиера: 25.5.2017
времетраење: 110′
земја: ОАЕ, САД
жанр: Драма, научна фантастика, трилер

Базиран на интернационалниот бестселер, Круг е модерна приказна сместена во не така далечна иднина. Страшните последици на технологијата се судираат со желбата да ве чујат во светот во кој присуството на интернет е најважно, а бројот на следачи ја покажува вистинската моќ. Џејмс раскажува фасцинантна приказна за Меј Холанд, млада жена желна да ја развие својата кариера. Таа ќе му се придружи на технолошкиот и општествен гигант Круг, каде што напредува многу брзо. Принудена да застане пред камерите, таа се бори да го одржи својот личен идентитет додека станува лице на компанијата со милијарда следачи. Во овој напнат технолошки трилер, никој не е навистина сигурен додека сите гледаат сѐ.