ИСТРЕБУВАЧ 2049

BLADE RUNNER 2049

режија: Denis Villeneuve
улоги: Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana de Armas, Dave Bautista

премиера: 5.10.2017
времетраење: 163′
земја: В. Британија, Канада, САД
жанр: Научна фантастика, трилер

Триесет години по случувањата од првиот дел, новиот „блејд ранер“, полицаецот К ја открива одамна скриената тајна, која би можела тоа што останало од општеството, да го претвори во хаос. К тргнува во потрага за Рик Декарт, поранешниот „блејд ранер“, кој исчезнал пред 30 години.