БОСТОНСКИТЕ ХЕРОИ

PATRIOTS DAY

режија: Peter Berg
улоги: Mark Wahlberg, Michelle Monaghan, J.K. Simmons, Rhet Kidd

премиера: 16.3.2017
времетраење: 133′
земја: САД
жанр: Драма, историски, трилер

Приказната е раскажана од луѓе што на 15 април 2013 учествувале во потрагата по починатите од терористичкиот напад за време на маратонот во Бостон. Ед Давидс, полицискиот комесар од Бостон одиграл клучна улога во потрагата по браќата Царнев, осомничени за нападот. Во бомбашкиот напад загинаа пет лица, вклучувајќи и осумгодишно момче. Бомбите биле спакувани во два експрес-лонци, наполнети со клинци. Еден полицаец, неколку дена по нападот им подлегна на повредите, а ранети се повеќе од 260 луѓе. Томи Сандерс, командантот на полицијата заедно со своите колеги му се приклучува на ФБИ и заедно прават план за целосно затворање на приодите кон Бостон.